Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar

Dünyanın 7 harikası nedir ve Dünyanın yedi harikası nerededir hakkında bilgi konulu makalemize hoş geldiniz. Sizlerinde bildiği gibi tüm dünya ülkeleri tarafından kabul edilmiş olan “dünyanın 7 harikası” adı altında çeşitli mekanlar bulunmaktadır. Bu yazı dizimizde siz değerli takipçilerimizi bilgilendirmek adına “dünyanın 7 harikası” hakkında bilgi vermek istiyoruz. Türkiye’de bulunan dünyanın 7 harikası adı altında paylaşım yapmayacağız çünkü ülkemizde bulunan mekanlardan ve eserlerden hiç birisi dünyanın yedi harikası listesine henüz giremedi.

2014 Dünyanın 7 Harikası Nedir Nerededir

Dünyanın 7 Harikası Hakkında Okuyacaklarınız

Dünyanın 7 harikası nelerdir
Keops Piramidi Hakkında Bilgi
Babil’in Asma Bahçeleri Hakkında Bilgi
Artemis Tapınağı Hakkında Bilgi
Zeus Heykeli Hakkında Bilgi
Rodos Heykeli Hakkında Bilgi
İskenderiye Feneri Hakkında Bilgi
Halikarnas Mozolesi Hakkında Bilgi

Dünyanın 7 harikası nelerdir

Keops Piramidi
Babil’in Asma Bahçeleri
Artemis Tapınağı
Zeus Heykeli
Rodos Heykeli
İskenderiye Feneri
Kral Mausollos’un Mezarı (Halikarnas Mozolesi) olarak bilinmektedir.Oldukça yaratıcı ve görsel özelliği bulunan bu yapıtların var oluş hikayeleri bir o kadar ilgi çekicidir.

Keops Piramidi Hakkında Bilgi

M.Ö 2560 yılında firavun khufu tarafından yaptırılan piramit Mısır da bulunmaktadır. Dünyanın 7 harikası listesinde bulunan tek piramit Keops Piramididir. Keops Piramidi üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda ilgili piramidin yapım sürecinin 20 yıl kadar sürdüğü tespit edilmiştir. Keops Piramidi dünya üzerinde yer alan piramitler içerisinde en yüksek olan piramittir. Dünyanın 7 harikası listesine girmesinin temel sebebi çok yüksek ve eski oluşudur.

Keops Piramidi

Babil’in Asma Bahçeleri Hakkında Bilgi

Babil’in ama bahçelerinin bir diğer adı da hasret bahçeleridir. Bu bahçelerin yapıldığı dönemde kral olan kişinin karısı bol yeşilliklere sahip olan bir ülkeden gelmişti. Karısını çok seven kral karısının ülkesini özlemesi üzerine Babil’in asma bahçeleri adı verilen bahçeyi yaptırdı. Babil’in asma bahçeleri su seviyesinden yüksekte olduğu için bahçeyi sulamak adına Fırat nehrinde özel olarak oluşturulmuş kanallar vasıtasıyla su çekilip bahçe sulanmıştır.

Babil’in Asma Bahçeleri

Artemis Tapınağı Hakkında Bilgi

Bu yapı M.Ö 550 yılında Efes antik kentinde yapılmıştır.Tamamıyla mermerden oluşan bu yapıt o yılların kralı olan croesus tarafından yaptırıldı. O dönemin en büyük heykeltıraşları tarafından bronz taşlarla kaplanan yapıt hem pazar yeri hem de dini müessese tarafından kullanılmaktadır.

Artemis Tapınağı

Zeus Heykeli Hakkında Bilgi

Zeus heykeli M.Ö 450 yıllarında Olympia’da yapıldı.Yunanlıların en büyük tanrısı zeus için yapılmıştır.Olimpiyat oyunları esnasında 391 yılında putperestlik olarak görülmesi esnasında zeus tapınağı kapatıldı.Heykel zengin varlıklı yunanlılar tarafından constantinople’e taşınmış ve burada 462 yılında çıkan büyük yangına kadar kalmıştır.

Zeus Heykeli

Rodos Heykeli Hakkında Bilgi

Yapılışı tam 56 yıl alan bu yapıt dünyanın 7 harikası arasında yer almayı başardı.Rodos heykeli oldukça büyük bir heykel olmasının yanı sıra insanlar için beraberliğin bir simgesiydi.M.Ö 226 yılında oluşan bir deprem sonucunda heykelin küçük bir kısmı kırıldı.100 yıl boyunca harabe halinde kalan yapıtın hurdalarını Suriyeliler ve Yahudilere sattılar.

Rodos Heykeli

İskenderiye Feneri Hakkında Bilgi

Büyük İskender’in ölümünden sonra mısır civarında bulunan İskenderiye’yi kendi ülkesine başkent yapıldı.Bu ülkede Faros adasına bir fener yapılmak istendi.117.m uzunluğunda yapılan fenerin en büyük özelliği aynasıydı.Aynanın yansıttığı ışık yaklaşık olarak 50 km mesafeden görülebiliyordu.Yaşanılan depremler neticesinde oldukça fazla zarar gördü.1480 yılında Memlüklüler tarafından şehri korumak için yapılacak olan yapı için parçaları kullanıldı.

İskenderiye Feneri

Halikarnas Mozolesi Hakkında Bilgi

Kral Mausollos’un Mezarı (Halikarnas Mozolesi) ; Adından da anlaşılacağı üzere kral için kızı ve karısı tarafından yapılan bir mezardır.Bodrum civarında yapılan bu yapıt M.Ö 350 yılında yapılmıştır.Heykeltıraşlar tarafından özel olarak yapılan mezarın oldukça büyüleyici bir görüntüsü vardır. 16. yüzyılda bu yapıt oldukça geniş güvenlik önlemleriyle korundu.Haçlı seferlerinin olduğu yıllarda bugün ki bodrum kalesinin yapımı için , mezarın neredeyse tüm malzemeleri kullanıldı.

Halikarnas Mozolesi

Sponsorlu bağlantılar
Kategori: Nesi Meşhur

13 + 4 = ? (İşleminin Sonucu)  


Şehirlerin Nesi Meşhur Şehir İsimleri Nereden Geliyor
Hastane Randevu Alma Türkiyedeki Tüm Hastaneler
Saatlerin Anlamları Bayrağımızın Rengi Şekli
Askerlik Yeri Sorgulama Yecüc Mecüc Nedir