Sponsorlu Bağlantılar

Astsubay Nasıl Olunur | Subay Olma Şartları Nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar

Astsubay nasıl olunur ve subay olma şartları nelerdir konulu makalemize hoş geldiniz. Astsubaylar özel kanunlarına göre silahlı kuvvetlere katılan, Astsubay Çavuştan Astsubay kıdemli başçavuşa kadar rütbeye haiz asker kişilerdir. Orduda yer alan astsubaylar askeriyeyle alakalı aklınıza gelebilecek birçok işten sorumlu olan kişilerdir. Devletimiz askeriyeyi daima ayakta tutabilmek adına her yıl subay ve astsubay alımı yapmaktadır. Subay veya astsubay olmayı düşünen takipçilerimizi bilgi vermek için subay nasıl olunur ve astsubay olma şartları hakkında bilgi vermek istiyoruz.

Astsubay Nasıl Olunur | Subay Olma Şartları Nelerdir

Türk Silahlı Kuvvetleri her yıl ordu bünyesindeki personel ihtiyacını belirler ve bu ihtiyaçlar doğrultusunda subay ve ast subay alımı yaparlar. Lise yıllarınızda askeri okullara başvuru yaparak subay olabilirsiniz. Astsubay olmak içinse 4 yıllık üniversite mezunu olmanız ya da ilgili askeri bölümün meslek yüksek okulundan mezun olmanız gerekmektedir. 2003 yılına kadar Astsubaylardan Subay olanlar Kıdemli Yüzbaşı rütbesine kadar yükselebilme kıstası yeniden düzenlenmiş ve şu anki hali ile 4 yıllık üniversite mezunu astsubaylar subay rütbesine haiz olduklarında general rütbesine kadar yükselebilmektedirler. Askeri sınavlar hakkında web sayfamızdan gerekli duyuruları yapmaktayız. Herhangi bir olumsuz durum oluşmaması için sizler TSK’nin resmi web sayfasından astsubay ve subay alımlarını kontrol edebilirsiniz.

Astsubay rütbeleri

Astsubay Çavuş (Astsb.Çvş)
Kıdemli Çavuş (Kd.Çvş.)
Üstçavuş (Üçvş.)
Kıdemli Üstçavuş (Kd.Üçvş.)
Başçavuş (Bçvş.)
Kademeli Başçavuş (Kad.Bçvş.)
Kıdemli Başçavuş (Kd Bçvş.)
Kademeli Kıdemli Başçavuş (Kad.Kd.Bçvş.)

Astsubay Rütbeleri

Astsubay Rütbeleri

Subay Rütbeleri

Subay Rütbeleri

Subay ve astsubay olma şartları

• TC. Vatandaşı ve erkek olmak
• Nişanlı, evli, dul olmamak veya herhangi bir kadınla nikahsız olarak birlikte yaşamamak
• Kendisinin, anne, baba ve kardeşlerinin;
• Tutum ve davranışları ile yasadışı, siyasi, yıkıcı, irticai, bölücü, ideolojik görüşleri benimsememiş bu gibi faaliyetlerde bulunmamış ve bu faaliyetlere karışmamış olması
• Toplumca ayıp sayılan ve uygun görülmeyen kazanç yollarında çalışmamış ve halen çalışmamakta olmaları,
• Kusursuz bir ahlak ve karaktere sahip olmaları
• Dürüst bir yaşam düzeyinde olmak ve yüz kızartıcı fiillerde bulunmamaları
• Yapılacak arşiv araştırması ve soruşturma sonunda şüpheli ya da sakıncalı hallerin bulunmaması
• Taksirli suçlar hariç olmak üzere affa veya zaman aşımına uğramış ya da para cezasına çevrilmiş veya ertelenmiş hükümlülüklerine ilişkin kayıtları adli sicilden çıkartılmış olsa bile bir cürümden hükümlü bulunmamak veya soruşturma altında olmamak;
• Okuduğu okullardan ahlak ve disiplin sebepleri ile çıkarılmamış olmak
• Okula karşı uygun nitelikte (Dürüst bir yaşam düzeyinde, yüz kızartıcı fiilleri bulunmayan) sorumlu bir veli göstermek.

Subay ve astsubay nasıl olunur konusunda aklınıza takılanlar varsa yorum yap kısmından tüm üyelerimizle birlikte fikir alışverişinde bulunabiliriz.

Sponsorlu bağlantılar

Bu Konu Hakkında Hemen Soru Sormak ya da Yorum Yapmak İçin Buraya Tıklayın

Bu Makeleyi Yararlı Bulduysanız Aşağıda Yer Alan Butonları Kullanarak Paylaşabilirsiniz...!
FaceBook Paylaş


Zorunlu

Zorunlu, Gizli Tutulacak

20 + 9 = ? (İşleminin Sonucu)