Bağ-Kur’luya erken emeklilik 2011 – bağ-kur dan nasıl erken emekli olunur

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar

Bağkurluları sevindirecek bir haber. bağkurdan 8 yıl erken emekli olunabilir. peki bu nasıl oluyor. buyrun ilgili metni beraber okuyalım. Bu bir torba yasa içeriğidir.

Yeni düzenlemede, bir kişinin SSK’lı (4/a) ve Bağ-Kur’lu (4/b) çalışmalarının çakışması yani aynı döneme rastlaması halinde SSK çalışmaları geçerli olacak. Şimdiye kadar böyle bir çakışma durumunda, önce başlayan sigorta geçerli olur kuralı işliyordu. Örneğin bir limitet şirkete ortak oldunuz ve ertesi gün de başka bir işyerinde sigortalı olarak çalışmaya başladınız. Buna yasal bir engel bulunmuyor ama Bağ-Kur sigortanız bir gün önce başladığı için, sonra başlayan SSK’lı çalışmalarınız geçersiz sayılıyordu. Yani emekli olurken Bağ-Kur şartlarına göre emekli oluyordunuz.

Torba Kanun’la birlikte, şirket ortağı, vergiye tabii esnaf veya tüccar olarak Bağ-Kur kapsamında faaliyet gösterenler de başka bir işyerinden SSK’lı olabilecek. Asıl önemli olan, bu durumda Bağ-Kur değil SSK’lı günleri geçerli olacak. Bu düzenlemenin Bağ-Kur’lular için ne anlama geldiğini, iki okurumuzun bilgileri üzerinden örnek vererek açıklayalım.

Ziya Perviz isimli okurum bir limitet şirketin ortağı. 03.10.1971 doğumlu Ziya Bey’in ilk sigorta başlangıcı askerden önce 01.11.1989 tarihinde. Bu girişle birlikte 150 gün prim ödenmiş. Daha sonra askere giden Ziya Bey, askerlik sonrası birkaç yıl boşta kaldıktan sonra 04.06.1996 tarihinde limitet şirket ortağı olmuş. Mevcut bilgilere göre Ziya Bey Bağ-Kur’a 9000 gün prim ödeyerek 56 yaşında emekli olacak. Yeni yasayla birlikte Ziya Bey, şirket ortaklığından ayrılmadan başka bir işyerinden sigortalı olursa, 51 yaşında emekli olabilecek. Yani SSK’ya geçmekle 5 yıl daha erken emekli olacak.

İkinci örneğimiz Yusuf Salcı isimli okurumuz. 13.02.1974 doğumlu Yusuf Bey, 1992 yılında 6 ay kadar SSK’lı çalıştıktan sonra 1999 yılına kadar hiç sigortalı çalışmamış. 1999’da açtığı dükkan dolayısıyla Bağ-Kur’a tescili yapılan Yusuf Bey, normalde Bağ-Kur’dan 58 yaşında emekli olacak. Ancak bundan sonra SSK’lı bildirilirse 5600 günü tamamlamak şartıyla 53 yaşında 5 yıl daha erken emekli olabilecek.

Yukarıda iki ayrı örnekte verdiğimiz erken emeklilik imkânı, on binlerce Bağ-Kur’lu için geçerli. Bağ-Kur’luların primlerini ceplerinden ödedikleri ve ne kadar zorlandıkları dikkate alındığında, 5 yıl daha erken emeklilik hiç de azımsanmayacak bir kazanım. Üstelik bu imkândan yararlanmak için şirketinizi, dükkanınızı kapatmanız veya devretmeniz de gerekmiyor.

Borcunuzun %40’ı silinecek

Sponsorlu bağlantılar

Bu Konu Hakkında Hemen Soru Sormak ya da Yorum Yapmak İçin Buraya Tıklayın

Bu Makeleyi Yararlı Bulduysanız Aşağıda Yer Alan Butonları Kullanarak Paylaşabilirsiniz...!
FaceBook Paylaş


1 Yorum Yapılmış.

  1. ramazan özdemir diyor ki:

    selamlar…..ben 09/12/1968 doğumluyum ..06/09/1992..tahinde bağkurlu oldum acaba yeni yasaya gore ne zaman emekli olabilirim?? teşekkürler

Zorunlu

Zorunlu, Gizli Tutulacak

16 + 1 = ? (İşleminin Sonucu)