Engelli Ailelerine Bakım Sigortası Verilecek

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar

Artık Özürlü Ailelerine Bakım Sigortası Verilecek. Hükümetin yeni projesi olan özürlü ailelerine bakım sigortası ile alakalı detaylı metin aşağıda bulunmaktadır.

Hükümet, 9 milyon engelliyi sevindirecek önemli bir gelişmeyi gündemine aldı. Hali hazırda evde bakım hizmeti alan 301 bin engelliyisağlık sigortası ve evde bakım yardımı gibi hizmetleri içeren “Bakım Sigortası” kapsamına alma kararı alan Hükümet, bu uygulamayı genişletmeye hazırlanıyor. Yeni çalışmaya göre; Bakım Sigortası 9 milyon engelliyi kapsayacak ve özürlüye bakan yoksul ailenin Bakım Sigortası primini de devlet karşılayacak olan ağır özürlü olma ve hane halkı toplam gelirinin kişi başına düşen kısmının asgari ücretin üçte ikisinin altında olması şartı da kalkacak.

Özürlüler İdaresi Başkanı Bekir Köksal, “Bakım Sigortası” adı altında üç yıl içerisinde faaliyete geçecek uygulamanın kapsamının genişletileceğini söyledi. Köksal, evde bakım yardımında esas olan ağır özürlü olma ve hane halkı toplam gelirinin kişi başına düşen kısmının asgari ücretin üçte ikisinin altında olması şartının kaldırılacağını bildirdi. Hali hazırda 301 bin kişiye he ay asgari ücret tuturında evde bakım parası verildiğini aktaran Köksal, “Yeni çalışmaya göre sayıları 9 milyonu bulan engelliler ve aileleri için de sağlık sigortası, evde bakım parası gibi hizmetleri kapsayan bakım sigortası kapsamına alınmış olacak” dedi.

“Herkes farklı, Herkes Eşittir” sloganıyla ilerleyecek çalışmalarda, özürlü bireylere fırsat eşitliği sağlayacak ve ayrımcılığın önüne geçecek politikalara öncelik verilecek. Başbakanlık bünyesinde kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı’nın koordinasyonunda, Özürlüler İdaresi Başkanlığı ve ilgili kuruluşların işbirliğiyle önümüzdeki dönemde özürlü vatandaşlar için gerçekleştirilecek düzenlemeler şöyle olacak: Eğitim, sağlık, rehabilitasyon, istihdam gibi alanlarda engelli ve ailesine destek ve rehberlik hizmeti verecek “yaşam koçları” sahaya inecek. Özürlü bir çocuğun doğumuyla başlayan süreçte aileler için psikologlar görevlendirilecekken, çocuğa ömür boyu yaşam koçu hizmeti verilecek. Önümüzdeki yıl başlaması planlanan uygulamayla, ilk etapta bin aileye ulaşılması hedefleniyor.

En Geç 3 Yıl Sonra Devrede Olacak

Sağlık sigortası, evde bakım yardımı gibi hizmetleri kapsayan “Bakım Sigortası” uygulamasına geçilecek. Var olan uygulamada ağır engelli olma ve hane halkı toplam gelirinin kişi başına düşen kısmının asgari ücretin üçte ikisinin altında olması şartı kaldırılacak, tüm özürlüler ve ailelerinin hizmetten faydalanması sağlanacak. Uygulamada maddi durumu iyi olan vatandaşlar primini kendi ödeyecekken, yoksul vatandaşların primi devlet tarafından karşılanacak. “Bakım Sigortası” uygulaması en geç üç yıl içersinde yürürlüğe girecek.

Tütrkiyede 9 Milyon Engelli Kişi Bulunmakta

Son verilere göre Türkiye’deki özürlü vatandaşların sayısı 9 milyonu buluyor. Özürlüler İdaresi Başkanlığı’nın veri tabanına kayıtlı özürlü sayısı ise 1 milyon 250 bin kişi. Nüfusun yüzde 12,29’unu oluşturan vatandaşların sadece 301 bini evde bakım parası alabiliyor. Özürlü vatandaşlar arasında en büyük bölümü yüzde 9,70 ile kronik rahatsızlığı olanlar oluşturuyor. Zihinsel, ortopedik, görme ve konuşma bozukluğu olanların oranları ise yüzde 2,58.

Ücretsiz Taşıma Sistemi


Özürlü Hakları Kurulu Yapılacak

İçişleri Bakanlığı ile ortak gerçekleştirilen bir çalışmayla özürlülüğe dayalı ayrımcılıkla mücadele ve eşitliğin sağlanmasını sağlayacak Özürlü Hakları Takip ve İzleme Kurulu oluşturulacak.

Spor Aletleride Sigorta Kapsamına Alınıyor

Spor yapmak isteyen tüm özürlülerin spor malzemeleri sosyal güvenlik sigortası kapsamına alınacak. İşitme özürlüler için ulusal işaret dili oluşturulacak. Bilinen en gelişmiş teknolojik vasıflardaki ortez, protez, işitme cihazı gibi araçların tamamı sigorta kapsamında karşılanacak.

Okul Öncesi Eğitim Fırsatı

Her özürlü çocuğun okul öncesi eğitimi alması sağlanacak. Ücretsiz taşıma sisteminden tüm özürlü öğrenciler faydalanacak.

Kamudaki Engelli Kadrosu Arttırılacak

Engelsiz kariyer ve girişim merkezleri kurulacak. Kamuda özürlü memur ve işçi kadroları arttırılacak ve açık olan tüm özürlü kadroları doldurulacak, özel sektöre özürlü istihdamı için teşvik sağlanacak.

Sponsorlu bağlantılar

Bu Konu Hakkında Hemen Soru Sormak ya da Yorum Yapmak İçin Buraya Tıklayın

Bu Makeleyi Yararlı Bulduysanız Aşağıda Yer Alan Butonları Kullanarak Paylaşabilirsiniz...!
FaceBook Paylaş


5 Yorum Yapılmış.

 1. turgay kale diyor ki:

  hala engelliye bakana sigorta yokmu yıllar geldi gecti ses yok

 2. Hicran diyor ki:

  Hicran diyorki…. Ben ikiz engelli annesiyim …engelli bakım sigortasından ve maaşından yararlanmak istiyorum eşimin maddiyatından dolayı alamıyorum..çocuğumun biri yüzde 50. Diğeri Yüzde. 90. Ağır özürlü sigortaya ve maaşa ihtiyacım var sonuçta bu paralar çocuklara harcanacak evde çoğul engellilere bu hak verilmeli lütfen ilgililere sesleniyorum sigortalı olmak ve maaşalmak istiyorum………..”…………………Bu konuda daha duyarlı olursak çocuklarım ve ben çok mutlu olurum…..

 3. gül diyor ki:

  Bende engelli annesiyim Biri 10 yaşında Serebral Palsi Hastası (%45 engelli raporlu) diğeri 2 yaşında kronik böbrek hastası (yüzde %50 engelli) Eşim bir gaz istasyonunda bin lira maaşla çalışıyor. 450TL YE KİRADA OTURUYORUZ. Ben çocuklarımı bırakıp çalışamıyorum. Benimde engelli annesi olarak haklarım nelerdir? Şimdiden teşekkür ederim…

 4. ihsan diyor ki:

  Biz ailede üç kişiyiz gelirimiz dokuzyüzyirmi liradır kirada oturuyoruz özürlü maaşımış kesilirmi?

 5. mustafa USLU diyor ki:

  eşim özürlü amca bakıyobakım parası alıyo eşim hiçbir işte çalışamadığı için sigortası yok özürlüye bakana devlet tarafından sigorta yapılır mı

Zorunlu

Zorunlu, Gizli Tutulacak

13 + 5 = ? (İşleminin Sonucu)