Eşeysiz Üreme Nedir | Eşeysiz Üreme Çeşitleri Nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar

Eşeysiz üreme herhangi bir birleşme olmadan ilgili canlının bir benzerini oluşturması olayı olarak ifade edilen bir çoğalma şeklidir. Eşeysiz üreme adından da anlaşılacağı gibi bir eş olmadan yapılan üreme şeklidir. “Eşeysiz üreme“nin kendi içerisinde durumun belirlenmesini sağlayan özellikleri bulunmaktadır. Bu özellikleler “eşeysiz üreme çeşitleri“nin ortaya çıkmasını da sağlamıştır. Öncelikle gelin bu özelliklere göz atalım.

Eşeysiz Üreme Özellikleri

• Eşeysiz üremede kalıtsal çeşitlilik görülmez. Bunun temel sebebi eşeysiz üreme yapan canlının birebir kendisine benzer bir canlıyı meydana getirmesinden kaynaklanmaktadır.

• “Eşeysiz üreme“de meydana gelen çoğalma mitoz adı verilen sistemle meydana gelir. Sizlere daha önce mitoz hakkında bilgi vermiştik.

• Eşeysiz üremeyle çoğalan canlılar değişime pek uğrayamadıkları için yıllar içerisinde değişen tabiat koşullarından olumsuz etkilenebilirler. Mutasyona uğraşıp değişemedikleri için nesilleri sona erebilir.

• Çok nadirde olsa eşeysiz şekilde üreyen canlı türlerinin bazılarında eşeyli üreme de görülebilmektedir. Yani bazı canlılar hem eşeyli hem de eşeysiz olarak üreyebilir.

• Eşeysiz üremede en önemli özellik üremenin çok hızlı bir şekilde gerçekleşmesidir.

Yukarıda bahsettiğimiz temel özelliklerden yola e-sorgu.org çıkarak yazımızın devamından eşeysiz üreme çeşitleri hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

eşeysiz üremeEşeysiz Üreme Çeşitleri

• Bölünerek Çoğalma: Bölünerek çoğalma genel olarak tek hücreli canlılarda ve bakterilerde görülmektedir. Meydana gelen bölünerek çoğalma enine ya da boyuna bölünme şeklinde meydana gelebilir.

• Tomurcuklanma şeklinde üreme: Birçoğumuzun bira mayalarında meydana gelen çoğalma şekli olarak bildiğimiz üreme metodudur. Genel olarak ana canlı üzerine bir çıkıntı oluşur ve zaman içersinde bu çıkıntı gelişerek yeni bir canlıyı meydana getirir. Bahsettiğimiz bu üreme şekline tomurcuklanma şeklinde üreme denilmektedir.

• Sporla Üreme: Çiçeksiz bitkilerin tamamında görülen üreme şeklidir. Genel olarak çoğalma spor adı verilen bölümlerin bölünerek çoğalmasıyla meydana gelmektedir.

• Vejatatif Üreme: Genellikle yüksek yapılı çiçekli bitkilerde görülen eşeysiz üreme şeklidir. Vejatatif üreme çeşitlerinden yararlanılarak ata canlı ile aynı kalıtsal özellikte fertler elde edilebilir. Tohum üretme yeteneği olmayan; muz, çekirdeksiz üzüm, kavak gibi bazı bitiler vejetatif üreme ile ürer

Eşeysiz üreme hakkında bilgilerimiz dahilinde sizlere aktaracaklarımız bunlardan ibarettir. Sizlerde eşeysiz üreme hakkında bildiklerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Sponsorlu bağlantılar

Bu Konu Hakkında Hemen Soru Sormak ya da Yorum Yapmak İçin Buraya Tıklayın

Bu Makeleyi Yararlı Bulduysanız Aşağıda Yer Alan Butonları Kullanarak Paylaşabilirsiniz...!
FaceBook Paylaş


1 Yorum Yapılmış.

  1. dededede diyor ki:

    Gözlemlediğim en iyi yazı bulmuş. Kısaca açıklanmış ve güzel bilgi verilmiş. Çok teşekkür ederim.

Zorunlu

Zorunlu, Gizli Tutulacak

12 + 9 = ? (İşleminin Sonucu)