Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar

Siirt gezilecek yerler ve Siirt’in neyi meşhur konulu makalemize hoş geldiniz. Siirt ilimizin görülmeye değer olan yerlerini sizler için araştırdık. Yolunuz Siirt iline düşerse ve gezecek yerler hakkında bilginiz yoksa yazımızın devamından Siirt’in tarihi yerleri hakkında bilgi edinebilirsiniz. Özellikle Selçuklu zamanından kalma eserlerin günümüze kadar ulaşmış olması Siirt ilinin tarihi turizm açık olmasına vesile olmuştur.

Siirt’in Neyi Meşhur
Veysel Karani Türbesi
Baykan’ın Ziyaret Beldesinde, Diyarbakır Bitlis karayolu üzerindedir. Siirt’e 40 km. uzaklıktadır. Baykan ilçesine ise 8 km. uzaklıktadır. Her yıl yaklaşık 200 bin kişinin ziyaret ettiği tarihi bir mekândır. Siirt iline giderseniz el açıp dua etmek adına Veysel Karani türbesine uğramanızı tavsiye ederiz.

Veysel Karani Türbesi

Veysel Karani Türbesi

Büryan Kebabı
Büryan kebabı Siirt iliyle bütünleşmiş bir kebap türüdür. Kebap yemeyi seven biriyseniz Siirt ilinin en meşhur yemeği olan büryan kebabını tatmanızı tavsiye ederiz. Başka hiçbir yerde bulamayacağınız bu lezzet sizi Siirt iline bağlamaya vesile olacaktır.

Büryan Kebabı

Büryan Kebabı

Saat Kulesi
Siirt il merkezinde, Vilayet Konağı karşısında, park içerisinde bulunan Saat Kulesi 1974-1975 yıllarında yapılmıştır. Şehir merkezine ayrı bir hava katan saat kulesi özellikle yerli turistlerin resim çekilmek için uğradığı bir yerdir.

Siirt Saat Kulesi

Derzin Kalesi
Siirt ili Baykan ilçesinin 8 km doğusunda Adakale Köyünün yakınında bulunan Derzin Kalesi’nin yapım tarihi ile ilgili bir kitabe günümüze gelememiştir. Ayrıca kaynaklarda da bu kale ile ilgili yeterli bir bilgiye rastlanamamıştır. Bununla beraber yapı üslubundan kalenin Bizans döneminde yapıldığı sanılmaktadır.

Derzin Kalesi

Billoris Kaplıcası
Billoris Kaplıcası doğayla iç içe olmasıyla birlikte kuş sesleriyle neşe bulan Siirt ilinin en güzel mekânlarından birisidir. Siirt’in meşhur yerlerini gezerken Billoris Kaplıcasına da mutlaka uğramalısınız.

Billoris Kaplıcası

Sponsorlu bağlantılar
Kategori: şehir rehberi siirtin neyi meşhur,siirtin meşhur seyleri,siirtin meşhur yerleri,siirtin nesi meşhur,siirt neyi meşhur,siirt tarihi yerleri,siirtin nesi meşurdi,siirtin en güzel yerleri,Siirtin meşhur paklavası resimleri,siirt ünlü yerleri,siirt in neyi meşhurdur,siirt in nesi meşhur

6 Yorum Yapılmış.

 1. semanur kuzum diyor ki:

  Siirt ne kadar doğu da yer alan bir il olsa da çok güzel bir şehirdir. Siirt gezilecek yerleri arasında çok güzel yerler bulunuyor. Birçok kişi terör nedeniyle bu ile gelmeyi istemese de emin olun böyle bir şey yok. Gezmeniz gereken yerler arasında butlaka siirtte yer almalı.

 2. emre diyor ki:

  doğduğum yer ve yaşayamadığım yer ne de güzelmiş beee leğa

 3. senagül diyor ki:

  gerçekten ödevime çok yardımcı oldu emeği geçen herkese teşekkürler.

 4. sakine diyor ki:

  çok teşekürler çok yardımcı oldunuz ve çok güzel bi yerde douşum çok saolun siirt seni çok özledim

 5. esra diyor ki:

  çokk teşekkür ederimm ödevime çokk yardımcı oldu Ben siirtte yaşıyorumm

 6. DERSİM diyor ki:

  ÜFFFFFFFFFFFFFFFFF BE NE GÜZEL BİR YERDE DOGMUŞUM

17 + 6 = ? (İşleminin Sonucu)  


Şehirlerin Nesi Meşhur Şehir İsimleri Nereden Geliyor
Hastane Randevu Alma Türkiyedeki Tüm Hastaneler
Saatlerin Anlamları Bayrağımızın Rengi Şekli
Askerlik Yeri Sorgulama Yecüc Mecüc Nedir