Torba yasada neler var

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar

Şimdi sizlere torba yasasında olup bitenleri anlatacağız.

İLGİLİ HABER
Torba Yasada Neler Var
Hepimizin çalışma hayatını yakından etkileyecek olan bu torba yasa uygulaması uluslararası sermayenin Türkiye temsilcileri tarafından uygulamaya sokuluyor.Arap dünyasında spartaküs kesilenler kendi ülkelerinde emeğiyle geçinen insanlara hiç sormadan danışmadan apar topar meclisten bu yasayı geçiriyorlar.Çünkü esnek çalışma uluslararası sermayenin Türkiye ve pek çok ülkede istediği bir uygulama.Bu yasada satır aralarında neler gizli bakmak gerekiyor:

Genç işçiler 4 ay “denenecek”

“Yapılan düzenleme iş sözleşmesine konulabilecek deneme süresi iki ay ile sınırlandırılmakta, genç işçilerin tecrübelerinin ve istihdamlarının arttırılabilmesi amacıyla yirmi beş yaş altındaki işçiler için iş sözleşmesine konulabilecek deneme süresinin dört aya kadar uzatılabilmesine imkân tanınmaktadır” şeklindeki 62. madde ile genç işçilerin “deneme süresi”nin 4 aya kadar çıkarılabileceği belirtiliyor. Genç işçileri ayrımcılığa maruz bırakan bu madde, gençlerin dört ay süreyle çalıştırıldıktan sonra işten çıkarılmalarını meşru kılıyor.

Asgari ücret artacağına düşüyor

Tasarıdaki Madde Gerekçeleri altbaşlığını 23. Maddesinde “…ayrıca asgari ücret tanımındaki 16 yaş ibaresi 18 olarak değiştirilmektedir” şeklindeki ifade mevcut durumda 16 yaş altı ve üstündekiler için ayrı şekilde belirlenen asgari ücret, bu yasa ile 18 yaş altı ve üstündekiler için ayrı ayrı belirlenecek. Bu da 16-18 arasında olanların ücretinde düşmeye yol açacak. Böylelikle, bugün 16 yaşından büyükler için net 599 liralık asgari ücret 518 liraya düşecek.

Engelli istihdamı esnekleştiriliyor

(bu kısma görme engelli AKP istanbul milletvekili Lokman Ayva bile isyan etmişti,bakanın istifasını talep etmişti.)

Tasarının 63. maddesi ile 4857 sayılı İş Kanunu’nun 30. maddesinde yapılan değişiklikle, maddeye yapılan eklemede yer alan “…Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, işverenin başvurusu üzerine işin niteliği veya teminde güçlük nedeniyle işyerinde özürlü çalıştırma konusunda güçlük yaşanıp yaşanmayacağını karara bağlar…” cümlesi, idari bir kararla, işverenlerin engelli istihdam etme yükümlülüklerinden kurtulmalarına nende olabileceği hatta özürlü istihdamını fiilen ortadan kaldırabileceği görülüyor.

İşverene kolaylık sağlanıyor

(EN KRİTİK MADDE.Çünkü artık işverenler 29 yaşın üzerindekileri işe almak istemeyecekler.Kalifiye personel işsiz kalacak.Yada çok düşük ücretlerle çalışmaya devam edecekler)

Yasa tasarısında yer alan 59. madde ile 18–29 yaş arası işçiler için işverenin ödemesi gereken sigorta primi, işsizlik sigortası fonundan karşılanacağı öngörülüyor. Bir başka deyişle, işçilerden kesilen fon işverenlere vergi indirimi olarak yansıyacak. Bunun sonucunda işverenlerin prim desteğinden yararlanabilmek için 29 yaş üstünde olan işçileri işten çıkarması yada işe almaması söz konusu olacak.

Kısa süreli çalıştırma meşrulaşıyor

(daha bugün birileri evden çalışma altında 500-1000 TL kazanmak ister misiniz diye mesaj atmıştı bu panoya.Bu yasayı bekliyorlar anlaşılan)

61. maddede ayrı ayrı açıklanan “çağrı üzerine çalışma”, “evden çalışma” ve “uzaktan çalışma” gibi kısa süreli çalışma tanımları oluşturuluyor. Bu iş tanımlarıyla çalışan işçilere kimi sosyal haklar sağlanmış olsa da, bu işçiler uzun vadeli iş haklarından ve kazanımlarından yararlanamıyor. Ancak yine de, bu kısa süreli çalışma fırsatları bir istihdam yöntemi gibi sunuluyor.

Şu ana kadar İŞSİZLİK FONUN da 46 milyar TL birikmiş ve bu paranın işsiz kalanlara sadece 3 milyar TL si ödenmiş.Bu fona başvurulduğunda size vermemek için türlü bahaneler üreten devlet her nasılsa çalışanların izni alınmadan (çünkü bu para tamamen çalışanların) mütahitlerin OTOYOL ve GAP ‘ına tam 8,5 milyar TL bu fondan para aktarmış.Ödememi 5000 TL den yaparken alınan pay belliyken işsiz kalınca bu pay bir anda asgari ücrete iniyor.Ayrıca bizim bu ödediğimiz paralar ile hiçbir iş verenin sigorta pirimi ödeme zorunluluğu kaldırılamaz.Yapılması gereken İşveren ve girişimcinin, devlet tarafından ağır şekilde uygulanan vergilerinin kaldırılmasıdır.Örneğin 1,5 TL’lik benzinde 2,5 TL’lik vergi almamak gibi.

Önümüzdeki süreçte bu yasa geçirildi ve çok kötü oldu oluyor olacak.Artık emekliliği unutun.Zaten 65 te emekli olacaksın.Prim gününü ödesen bile 65 dolmadan paranı alamayacaksın.Bir zamanlar küçük ABD olacağız diyenler müjdeler olsun.Devamında gelen darbelerle Özal ve recep ile sonunda küçük ABD olduk.Seçtiğiniz vekiller sizin ve çocuklarımızın başına ne çoraplar örüyor.

Hayırlısı olsun.

Sponsorlu bağlantılar

Bu Konu Hakkında Hemen Soru Sormak ya da Yorum Yapmak İçin Buraya Tıklayın

Bu Makeleyi Yararlı Bulduysanız Aşağıda Yer Alan Butonları Kullanarak Paylaşabilirsiniz...!
FaceBook Paylaş


Zorunlu

Zorunlu, Gizli Tutulacak

20 + 3 = ? (İşleminin Sonucu)